Slintačka a krívačka na Slovensku – USMERNENIA!!!

11.04.2025

Dobrý deň,
z ŠVPS nám prišli aktualizované pokyny pre SLAK z dôvodu zistených chýb a častých otázok. Týkajú sa aj rozšíreného reštrikčného pásma pre BA NR a TT kraj.
Preto prosím berte na vedomie zmenu:
V MNO pre poľovníkov vydaných 26.3. je uvedené v bode B odst. a) „zákaz vykonávania akýchkoľvek poľovníckych aktivít v poľovnom revíri držiteľmi poľovných lístkov, ktorí vykonávajú právo poľovníctva alebo bývajú  alebo sa v posledných siedmich dňoch pohybovali v reštrikčnom pásme vytýčeného pre slintačku a krívačku, vrátane výcviku a skúšok poľovných psov pochádzajúcich z týchto oblastí“. Tento bod bude upravený tak ako je uvedené v materiáli ktorý Vám zasielam, a je to v tomto materiáli (opatrenia pre poľovníkov) v bode B, (dodatočné reštrikčné pásmo) ods.2, a v bode C (ostatné územie SR) ods.2 „Lov zveri vykonávajte len držiteľmi poľovných lístkov, ktorí za posledných sedem dní neprišli do styku so zvieratami podozrivými z nákazy. Toto opatrenie platí aj na použitie poľovných psov“.
Jednotlivé body sú rozobrané v pokynoch v prílohe.
Žiadame o preposlanie na ÚPR a vašich držiteľov PL.
Možno ešte také tri najčastejšie otázky, na ktoré odopvedáme: 
1. Kedy je v reštrikčnom pásme zakázané vykonávať lov a ostatné aktivity: Keď ÚPR vydá nariadenie o zaradení do reštrikčného pásma miestne príslušná RVPS.
2. Kedy a kde ja zakázané vstupovať do lesov: Tam (najčastejšie v katastroch obcí), kde to vydá Okresný úrad.
3. Môže ísť poľovník bývajúci v reštrikčnom pásme vykonávať lov do iného okresu/kraja mimo reštrikčné pásmo: ÁNO, môže, pokiaľ neprišiel posledných 7 dní do kontaktu s vnímavou zverou.

07.04.2025

Dobrý deň,
v prílohe vám preposielam usmernenie ohľadom odberu vzoriek na SLAK u voľne žijúcej zveri.
Informujte o systéme odberu vzoriek užívateľov poľovných revírov
Taktiež posielam aj MNO o rozšírení reštrikčnej zóny na BA, TT a NR kraj.
Všetky informácie sú aj v prílohe článku na našom webe, preto odporúčame užívateľom PR sledovať aktuálne info:

Dobrý deň,

Posielam Vám usmernenie ohľadom odberu vzoriek na SLAK u voľne žijúcej zveri. Informujte o systéme odberu vzoriek u zúčastnené osoby vo v Vašej kompetencii ktorých sa to týka.

MVDr. Rudolf Janto

Veterinárny inšpektor

Zdravie a ochrana zvierat/animal health and animal welfare

Štátna veterinárna a potravinová správa SR/ State Veterinary and Food Administration of the Slovak Republic

Botanicka str. 17

842 13 Bratislava , Slovakia

Tel: +42148 4154127

Mob.+421905593657

 

03.04.2025

Bratislava, 3.4.2025 – Slovenská poľovnícka komora dôrazne odmieta tvrdenia o medializovanom „brutálnom zabíjaní“ hospodárskych zviarat poľovníkom v okrese Dunajská Streda. V prípade mimoriadnych situácií akou je nákaza zvierat (slintačka a krívačka), je možné vykonať zásah na pokyn nadriadeného orgánu v zmysle Nariadenia Rady (ES) č. 1099/2009, a to za účelom ochrany verejného zdravia alebo zdravia zvierat, a to aj v prípade, že ide o použitie zbrane. Tento postup bol v súlade s trestným poriadkom, nakoľko sa jednalo o okolnosť vylučujúcu protiprávnosť konania.

Stanovisko kolegu z OPK Žilina, ktorý označil usmrtenie hospodárskych zvierat poľovníkom ako hrubé porušenie legislatívy, čo bolo pred pár dňami medializované, nebolo konzultované so Slovenskou poľovníckou komorou a teda nie je ani jej oficiálnym stanoviskom.

Žiadame médiá, aby si dôležité stanoviská a skutočnosti overovali u hovorcu Slovenskej poľovníckej komory, ktorý poskytuje médiám relevantné informácie po konzultácii s najvyšším výkonným orgánom SPK a ŠVPS SR.

Vyzývame taktiež verejnosť, aby neznevažovali prácu poľovníkov, ktorí konali v súlade s predpismi a na pokyn nadriadeného orgánu za účelom odvrátenia hrozby – nákazy. V súčasnej mimoriadnej situácii sú poľovníci plne súčinní s orgánmi štátnej správy a veterinármi.

Prezídium SPK

https://polovnickakomora.sk/sk/medialne-vystupy/tlacove-spravy/4007-stanovisko-k-medializovanemu-zabijaniu-zvierat.html

Dobrý deň kolegovia,
po konzultácii s ŠVPS SR vám zasielame nasledovné informácie:
Používanie strelnej zbrane na depopuláciu
V súvislosti s nižšie uvedeným nariadením hlavného veterinárneho lekára ohľadne SLAK a použitia zbrane (v prílohe)
vás chceme informovať, že držiteľ poľovného lístka môže odmietnuť požiadavku zo strany veterinára prípadne vlastníka hospodárskych zvierat na ich utratenie poľovnou zbraňou.
V prípade, že sa rozhodne byť nápomocný a zapojí sa do depopulácie, doporučujeme aby táto požiadavka bola zo strany žiadateľa písomná (aby to nebolo len ústne!).
Po dohode so ŠVPS SR bude prípadná depopulácia pomocou zbrane vykonávaná silovými zložkami (armáda, polícia…)
poľovníci budú oslovení len v nevyhnutnom/krajnom prípade.
Organizácia hromadných podujatí
Organizácia hromadných podujatí v reštrikčnej zóne je zakázaná a vo zvyšku je upravená v opatreniach nasledovne:….
C.  Organizátorom spoločenských poľovníckych akcií nariaďujem:
a) zákaz vykonávania všetkých spoločenských poľovníckych akcií (chovateľských prehliadok, výstav trofejí, plesov, akcií s hromadnou účasťou rizikových skupín ľudí akou sú poľovníci) a to ako v intraviláne, tak v extraviláne katastrov obcí v reštrikčnej zóne.
b) ……………..
c) chovateľských prehliadok organizovaných v územnej pôsobnosti ostatných OPK v SR sa môžu zúčastniť len držitelia poľovných lístkov žijúci na tomto území a ktorí za posledných sedem dní nevykonávali poľovnícke aktivity v reštrikčnej zóne.
Doporučujeme dodržiavať veterinárne opatrenia a prípadne zvážiť konanie týchto podujatí aj v čistých zónach
Žiadame vás o distribúciu tohto e-mailu na užívateľov PR, nakoľko máme informáciu, že k mnohým v okresoch sa tieto informácie žiaľ nedostávajú.
Ďakujeme

01.04.2025

Mimoriadne núdzové opatrenia (MNO) – Restrikčné pásmo 01.04.2025

 

27.03.2025

Vážené kolegyne a kolegovia,
v prílohe vám zasielame nové mimoriadne núdzové opatrenia pre SLAK pre užívateľov poľovných revírov.
Dávame tiež do pozornosti, že hlavný veterinárny lekár nariadil organizátorom spoločenských poľovníckych akcií 
  1. zákaz vykonávania všetkých spoločenských poľovníckych akcií (chovateľských prehliadok, výstav trofejí, plesov, akcií s hromadnou účasťou rizikových skupín ľudí akou sú poľovníci) a to ako v intraviláne, tak v extraviláne katastrov obcí v reštrikčnej zóne.
  2. zákaz vykonávania výstavných častí chovateľských prehliadok okrem reštrikčnej zóny platí aj pre poľovné revíry v územnej pôsobnosti OPK Galanta, Pezinok, Bratislava, Nové Zámky, Levice, Šaľa, Senec.
  3. chovateľských prehliadok organizovaných v územnej pôsobnosti ostatných OPK v SR sa môžu zúčastniť len držitelia poľovných lístkov žijúci na tomto území a ktorí za posledných sedem dní nevykonávali poľovnícke aktivity v reštrikčnej zóne.

Viac v prílohe a na odkaze: 

25.03.2025

Vážení kolegovia,
v súvislosti s mimoriadnou situáciu s ochorením Slintačky a krívačky vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom svojich RVPS opatrenia aj pre užívateľov poľovných revírov.
Žiadame vás, aby ste obratom informovali všetkých užívateľov poľovných revírov, ale aj samotných členov vašej OPK (budeme tak isto informovať directmailom) o vydaných opatreniach pre čistú časť SR a pre poľovné revíry v reštrikčnej zóne. Pre väčšinu Slovenska platia zatiaľ opatrenia pre čistú časť, avšak ak sa situácia zhorší budú RVPS nútené vydať tie najprísnejšie opatrenia.
OPATRENIA PRE REVÍRY V ČISTEJ ČASTI SR = LOV JE POVOLENÝ
Užívateľovi poľovného revíru sa nariaďuje:a) zákaz vykonávania lovu zveri poľovníkmi ktorí pochádzajú z reštrikčného pásma vytýčeného pre slintačku a krívačku, vrátane výcviku a skúšok poľovných psov pochádzajúcich z týchto oblastí.b) zákaz odchytu zveri a jej premiestňovanie mimo poľovný revír.c) zákaz zazverovania poľovného revíru dovozom odchytenej poľovnej zveri vnímavej na SLAK, vrátane zveri pochádzajúcej z mimo reštrikčného pásma slintačky a krívačky.d) zabezpečiť informovanie všetkých členov poľovníckej organizácie s vydanými opatreniami o príznakoch SLAKu a spôsoboch šírenia ochorenia vrátane biologickej ochrany chovov hospodárskych zvierat.e) denné sledovanie zdravotného stavu zveri.f) nahlásenie nájdených kadáverov raticovej zveri s podozrením na SLAK, na telefónne číslo RVPS…………., ktorá rozhodne o spôsobe ich neškodného odstránenia.Prednostne sa uplatňuje ich neškodné odstránenie v spracovateľskom závode špeciálnym zvozom kadáverov z uhynutých alebo usmrtených zvierat u ktorých bolo podozrenie na ochorenie.g) bezodkladné usmrtenie vnímavých zvierat s príznakmi ochorenia svedčiacich o SLAKu a informovanie o tejto činnosti RVPS, ktorá zabezpečí odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie.h) dodržiavať pri manipulácii s uhynutými a usmrtenými zvieratami, s vedľajšími živočíšnymi produktmi z usmrtenej zveri podozrivej zo SLAKu opatrenia zabraňujúce šíreniu SLAKu.i) osoby zúčastňujúce sa manipulácie s usmrtenými alebo uhynutými zvieratami podozrivými zo SLAKu nesmú prísť do kontaktu s vnímavými domácimi zvieratami v chove minimálne 48 hodín od manipulácie.j) použitý odev pri návšteve revíru, manipulácii s usmrtenými a uhynutými zvieratami podozrivými zo SLAKu musí byť ihneď po skončení návštevy vypratý, obuv a nástroje použité v revíri vyčistené a vydezinfikované.k) čistenie a dezinfekciu dopravných prostriedkov ktoré boli použité na prepravu podozrivej zveri z nákazy, vrátane kolies dopravných prostriedkov pohybujúcich sa v revíri.
OPATRENIA PRE POĽOVNÉ REVÍRY V REŠTRIKČNEJ ZÓNE SR = LOV JE ZAKÁZANÝ

POZNÁMKA: V reštrikčnej časti sú naviac nariadené opatrenia aj pri získavaní trofejí a zbere zhodov!!!
Užívateľovi poľovného revíru sa nariaďuje:
a) zákaz vykonávania všetkých poľovníckych aktivít v revíri ako je lov zveri,  vykonávanie výcviku a skúšok poľovných psov, voľný pohyb psov, akcii spojených s hromadnou účasťou osôb v revíri (školenia, inštruktáže, krúžky KMPP, súťaže).b) zákaz odchytu zveri a jej premiestňovanie mimo poľovný revír.c) zákaz uvádzania zveriny na trh.d) zákaz zazverovania poľovného revíru dovozom odchytenej poľovnej zveri vnímavej na SLAK, vrátane zveri pochádzajúcej z mimo reštrikčného pásma slintačky a krívačky.e) zákaz získavania trofejí z uhynutej poľovnej zveri bez súhlasu RVPS.f) zákaz premiestňovania uhynutej zveri a jej zvyškov vrátane zhodov z parohatej zveri (vedľajších živočíšnych produktov – VŽP). Zhody z parohatej zveri musia byť pred prinesením z revíru sústredené na registrovanom mieste RVPS, kde sa vykoná ich dezinfekcia účinným dezinfekčným prostriedkom. POZN: za registrované miesto sa považuje miesto, ktoré užívateľ PR vopred nahlási na RVPS.

g) zabezpečiť informovanie všetkých členov poľovníckej organizácie s vydanými opatreniami a príznakoch SLAKu.

h) denné sledovanie zdravotného stavu zveri s minimalizovaným stupňom vyrušovania zveri. Návšteva za účelom sledovania zdravotného stavu zveri sa uvedie v knihe návštev poľovného revíru. Sledovanie zdravotného stavu môžu vykonávať len osoby vyškolené na tento účel a ktoré neprichádzajú do styku s vnímavými zvieratami (nie sú držitelia alebo chovatelia vnímavých zvierat). Za vyškolenú osobu sa pokladá osoba oboznámená o týchto opatreniach a spôsobe šírenia ochorenia na webovej stránke ŠVPS.

i) nahlásenie nájdených kadáverov alebo ich zvyškov z raticovej zveri RVPS na telefónne číslo…………., ktorá rozhodne o spôsobe ich neškodného odstránenia. Prednostne sa uplatňuje ich neškodné odstránenie v spracovateľskom závode špeciálnym zvozom kadáverov z uhynutých zvierat alebo usmrtených zvierat u ktorých bolo podozrenie na ochorenie.

j) bezodkladné usmrtenie vnímavých zvierat s príznakmi ochorenia a informovanie o tejto činnosti RVPS.

k) dodržiavať pri manipulácii s uhynutými a usmrtenými zvieratami, s vedľajšími živočíšnymi produktmi z usmrtenej zveri, opatrenia zabraňujúce šíreniu SLAKu. Osoby zúčastňujúce sa manipulácie s usmrtenými alebo uhynutými zvieratami nesmú prísť do kontaktu s vnímavými domácimi zvieratami v chove minimálne 48 hodín od manipulácie. Použitý odev pri manipulácii musí byť ihneď po skončení manipulácie vypratý, obuv a nástroje vyčistené a vydezinfikované.

l) čistenie a dezinfekciu dopravných prostriedkov ktoré boli použité na prepravu zveri vrátane kolies dopravných prostriedkov pohybujúcich sa v revíri.

Nesplnenie uvedených nariadení a zákazov bude považované za porušenie zákona č. 39/2009 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.
Na základe ustanovenia § 52 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. sa na nariadenie opatrení nevzťahuje všeobecné právne predpisy o správnom konaní.

 
V prílohe zasielame aj grafiku pre sociálne siete resp. webové stránky. Taktiež žiadame o zverejnenie s odkazom na náš web ale hlavne web ŠVPS SR.